Wstęp


Transmiter sygnału o częstotliwości 143.05 MHz, ktory znajduje się we Francji w miejscowości Broye-lès-Pesmes (1250 km od Warszawy) można wykorzystać do stworzenia systemu pilotażowego do monitorowania satelitów Ziemi, meteorów i samolotów latających w przestrzeni powietrznej Polski.

Do dokładnego określenia pozycji i wektora prędkości obiektów mozna użyć metodę interferometrii radiowej, wykorzystując rozproszony system dookólnych anten, które synchronizują swoje przetwarzanie sygnałów do wzorców rubidowych dyscyplinowanych sekundą z odbiorników GPS.

Z powodu krzywizny Ziemi sygnał nadajnika Graves jest odbierany bezpośrednio na wysokościach, które rosną wraz ze wzrostem odległości od nadajnika. We Wrocławiu trzeba się wznieść na wysokość ponad 1.5 km, w Warszawie na wysokość ponad 3 km a w Suwałkach ponad 8 km. Liczby te określają też pułapy wykrywalności obiektów latających nad wymienionymi miejscowościami.

Radar ,,Graves" jest świetnym narzędziem do detekcji meteorów, czyli zjawisk zachodzących na wysokości ok 115 km nad ziemią, wywołanych zderzeniem meteoroidów, czyli kosmicznych kamieni, z atmosferą Ziemi.

Zadaniem radaru jest przede wszystkim okreslanie parametrów orbit satelitów Ziemi. Im dalej od lokalizacji nadajnika, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo sukcesu w pomiarze, ze względu na spadek mocy sygnału docierającego do satelity z kwadratem jego odległości od anteny nadawczej. Sensowne jest więc uruchomienie w przyszłości na terytorium Polski własnego nadajnika.

Aby umożliwić wykrywanie śmieci kosmicznych małych rozmiarów należy rozważyć użycie transmitera o częstotliwości większej, niż 143.05 MHz.